Ağva Nerede ? Ağva’ya Nasıl Giderim ?

Ağva, İstanbul’un Şile ilçesine bağlı bir tatil kasabasıdır. Tatil kasabası dendiğinde aklınıza ilk olarak yaz tatili geliyorsa çok yanılıyorsunuz çünkü Ağva her mevsim tatil yapabileceğiniz bir yer.

Konum olarak Ağva, İstanbul’un doğu karadeniz kıyısındaki en son yerleşim bölgesidir. Ağva ile Kocaeli il sınırı arasında sadece birkaç küçük köy vardır. Bu nedenle İstanbul’dan olduğu kadar Kocaeli’den de Ağva’ya ulaşım çok kolaydır.

Tavsiye Yazı: Ağva’da Neler Yapılır ?

Ağva’ya Ulaşım

İstanbul’dan Ağva’ya Nasıl Gidilir

Özel Araç İle Ulaşım

Nereden gelirseniz gelin Ağva’ya ulaşmak için önce Şile veya Kandıra’ya ulaşmanız gereklidir. İstanbul’dan gelen çeşitli alternatif yolları kullanarak Şile Otoyolu’na çıkmalıdır. Avrupa yakasından geliyorsanız Boğaziçi yani 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçip Altunizade Kavşağı, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçip Tepeüstü Kavşağı, Yavuz Sultan Selim Köprüsünden geçip Nişantepe Kavşağı’ndan Şile Otoyoluna çıkabilirsiniz.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Ulaşım

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Ulaşım

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Ulaşım

Şile otoyolu üzerinden dilerseniz Şile’nin içine girip gezerek dilerseniz hiç Şile’ye girmeden doğrudan Ağva’ya gidebilirsiniz.

Şile’den sonra Ağva’ya ulaşabileceğiniz iki farklı yol vardır. Bunlar Ağva sahil yolu ve Teke yoludur. Şile’yi geçtiğinizde karşınıza çıkan ilk köy olan Çayırbaşı Köyü’nde yol ikiye ayrılır ve tabelalar sizi Ağva’ya yönlendirir. Ağva sahil yolu yaklaşık 30 km olup bu yol üzerinde sahildeki köylerden geçerken sık sık denizi görebilirsiniz. Teke yolu ise daha virajlı ve yaklaşık 40 km’lik deniz görmeyen bir yoldur. Sahil yoluna alternatif olarak kullanılabilir.

Çayırbaşı Kavşağı Tabelaları

İstanbul Gebze veya Sabiha Gökçen Havalimanı yönünden ise Mollafeneri yolu üzerinden Teke yoluna ulaşım mümkündür ancak D020 otoyolunu kullanarak Alemdağ kavşağından Şile Otoyolu’na bağlanmak daha konforlu bir yolculuk yapmanızı sağlar.

Tüm alternatif yollarda dikkat etmeniz gereken en önemli şey yoldaki “ŞİLE” sapaklarını kaçırmamaktır.

Otobüs İle Ulaşım

Eğer özel aracınız yoksa Ağva’ya İETT otobüsleri ile gidebilirsiniz. İETT’nin 139A numaralı hattı her gün Üsküdar’dan Ağva’ya sefer düzenlemektedir. Sefer saatlerine İett sayfasından ulaşabilirsiniz.

Üsküdar-Şile-Ağva Otobüsleri

Ağva otobüslerine binmek için Üsküdar veya Ümraniye yazıhanelerinden bilet alabilir veya ara duraklardan biletsiz olarak binebilirsiniz. Yaz mevsiminde Üsküdar – Ağva arası otobüsün Şile ve tüm köylerde yolcu indirmesi nedeniyle yolculuğunuz 4-5 saati bulabilir. Bu nedenle ayakta biletsiz olarak seyahat etmenizi önermiyorum.

Bu arada Ağva Otobüs Bileti Fiyatı tek yön için kişi başı 14 liradır.

Otobüs Terminal (Yazıhane) Numaraları:

  1. Merkez Şile: (0216) 712 20 70 / 712 20 71 (Cumhuriyet Oto Parkı Şile)
  2. Üsküdar: (0216) 334 11 24 – 391 13 47
  3. Ümraniye: (0216) 328 36 34
  4. Kumbaba Bilet Gişesi: (0216) 712 21 56
  5. Ağva Bilet Gişesi : (0216) 721 83 39

Kocaeli’den Ağva’ya Nasıl Gidilir

Özel Araç İle Ulaşım

Kocaeli veya Sakarya yönünden Ağva’ya gitmek için en kısa ve kolay yol Kandıra üzerinden gitmektir. Kocaeli, Sakarya veya diğer şehirlerden önce Anadolu Otoyolu  daha sonra da Kandıra yolu ile Kandıra’ya ulaşıp Kandıra-Şile yolu üzerinden yaklaşık 50 dakikada Ağva’ya ulaşabilirsiniz.

Otobüs İle Ulaşım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait otobüsler ile İzmit, Kandıra ve Akçaova’dan Ağva’ya ulaşım mümkündür. Bu otobüsler her gün 2-3 saat arayla sefer yaparlar. Sefer saatlerine belediyenin sayfasından ulaşabilirsiniz

Uçak İle Ağva’ya Nasıl Gidilir ?

Ağva’ya hava yolu ile gelmek isterseniz en kolay yol Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelip araç kiralayarak kara yolu ile Ağva’ya gitmektir.

Tavsiye Yazı: Ağva’da Neler Yapılır ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir