Ağva’da Neler Yapılır ?

Ağva her mevsim ayrı bir güzelliğe ve farklı aktivite imkanlarına sahip bir yer. Ancak hem sakinliği hem de bir çok aktivitenin daha kolay yapılabileceği ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde Ağva daha keyifli oluyor. Ağva’da yapılacak şeyler sınırsız olsa da her mevsim genel olarak neler yapabileceğinizi aşağıda sıraladık.

Ağva’da yapılabilecek aktiviteler arasında çevre koylara tekne turları, derede tekne gezintileri, trekking ve doğa yürüyüşleri, dere kıyısında yaz kış su sporları, balık tutma, kano, deniz bisikleti, ormanda yürüyüş, koşu, bisiklet ve avcılık yer almakta.

Tavsiye Yazı: Ağva’ya Nasıl Gidilir ?

Yaz Mevsiminde Ağva’da Neler Yapılır ?

Yaz mevsimi, deniz sezonunun da başlamasıyla birlikte Ağva’nın en kalabalık olduğu dönemdir. Bu dönemde yapılacak en iyi şeylerden biri şüphesiz denize girmek veya güneşlenmektir. Ancak Ağva’da deniz tatili planlamadan önce deniz sezonunun haziran ayının ortalarında başladığını ve eylül ayında bittiğini unutmamalısınız. Karadeniz geç ısınan ve genelde dalgalı olan bir denizdir. Bu nedenle gittiğiniz gün deniz soğuk veya dalgalı olabilir. Bu durumda sahilde güneşlenebilir veya Ağva içinde farklı aktivitelere katılabilirsiniz.

Ağva’nın çevresinde bir çok temiz ve güzel koy vardır. Tekne turları ile bu koylara gidebilir ve denize girebilirsiniz. Ayrıca yeşilçay ve göksu deresinde tekne turlarına da katılabilirsiniz.

Göksu deresinde deniz bisikleti.

Göksu deresinde deniz bisikleti kiralayıp gezmek de bir başka alternatif.

Ağva’nın en meşhur yiyeceği balık ve özellikle palamut ve lüferdir ancak yaz aylarında mevsimi olmadığı için balık bulmak zordur. Bu nedenle farklı lezzetleri deneyebilirsiniz.

Ormanda yürüyüş, koşu, bisiklet ve trekking de yaz mevsiminde yapılabilecek diğer aktivitelerdir ancak bu aktiviteler için ilkbahar ve sonbahar mevsimleri sıcak ve nem nedeniyle daha uygundur.

Cuma günleri Ağva merkezde kurulan halk pazarında ise bol bol taze sebze, meyve bulabilir, çeşitli Şile bezi kıyafetler alabilirsiniz.

İlkbahar Mevsiminde Ağva’da Neler Yapılır ?

İlkbahar, Ağva’da doğanın uyandığı mevsimdir. Onlarca çeşit meyve ağacı çiçek açarken doğa muhteşem bir görüntüye sahip olur. İlkbahar, Ağva’da şehrin stresinden uzak kafa dinlemek için en uygun dönemdir çünkü deniz ve balık sezonu olmaması nedeniyle kalabalık değildir.

İlkbahar’da Ağva’da kesinlikle yapmanız gereken ilk aktivite köy kahvaltısıdır. Dere kenarı ve deniz manzaralı bir çok mekanda zengin ağva köy kahvaltısı bulabilirsiniz.

İlkbahar, ormanda yürüyüş, bisiklet, koşu ve doğa yürüyüşü yapmak için en uygun mevsimdir. ayrıca deniz bisikleti ile derede gezinti de yapabilirsiniz. Deniz bu mevsimde henüz sadece fotoğraf çekilecek güzelliktedir. Ağva fenerine gidip bol bol güzel anıya sahip olabilirsiniz.

İlkbahar mevsimi konaklama açısından Ağva’da en uygun dönemlerdendir. Bir çok otel yeni sezona hazırlanırken kampanyalar düzenler ve uygun konaklama imkanı tanır.

Cuma günleri Ağva merkezde kurulan halk pazarında ise bol bol taze sebze, meyve bulabilir, çeşitli Şile bezi kıyafetler alabilirsiniz.

Sonbahar Mevsiminde Ağva’da Neler Yapılır ?

Sonbahar, belki de Ağva’da en çok şeyin yapılabildiği mevsimdir. Eylül ayında denize girerken başlayan palamut mevsimi ile palamut balığının en taze ve en lezzetlisini Ağva’da yiyebilirsiniz. Neredeyse tüm restaurantlarda bulabileceğiniz palamut balığını dilerseniz sabah denizden gelen teknelerden taze olarak alıp evinize de götürebilirsiniz.

Sonbahar mevsimi ayrıca Ağva’da mantar mevsimidir. Ağva çevresinde bulunan dağ ve ormanlarda 5-6 çeşit farklı ve lezzetli doğal mantar toplayabilirsiniz. Elbette doğadan mantar toplamak son derece tehlikelidir, bu nedenle mantar toplamayı turlarla beraber yapmanızı öneriyoruz.

Sonbahar, diğer dönemler gibi ormanda yürüyüş, bisiklet, koşu ve doğa yürüyüşü yapmak için de uygun mevsimdir. Ancak sonbaharda Ağva’ya gidecekseniz hava nasıl olursa olsun yanınıza kalın giyecekler ve yağmurluk almanız şarttır.

Cuma günleri Ağva merkezde kurulan halk pazarında ise bol bol taze sebze, meyve bulabilir, çeşitli Şile bezi kıyafetler alabilirsiniz.

Kış Mevsiminde Ağva’da Neler Yapılır ?

Kış mevsimi Ağva için dinlenme mevsimidir. Hem yöre halkı, hem turistik tesisler hem de gelen misafirler bol bol dinlenme imkanı bulabilirler. Ağva’da kışın bir çok dükkan geç açılıp erken kapanır.

Sonbaharda görülen fırtılanı havalar bitmiş olup hava soğuk ama sakindir. Bu sayede doğa yürüyüşü yapmak en güzel aktivitelerden biridir. Ayrıca bir çok otelde sıcak şömine başında şarap ile kışın tadını çıkarabilirsiniz.

Kışın balık ve bıldırcın yemek Ağva’da yapılacak en güzel aktivitelerdendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir