Ana Sayfa İnceleme Bitcoin Nedir ? Nasıl Alınır ?

Bitcoin Nedir ? Nasıl Alınır ?

8 dakikalık okuma
587

Bitcoin özellikle son yıllarda değeri en çok artan kaynak veya yatırım aracı olmak özelliğini kimseye kaptırmıyor. Bu yazıyı yazmaya karar verdiğim sıralarda 1 bitcoin yaklaşık olarak 11 bin dolar değerindeydi. Ben de bir süredir bitcoin nedir, bitcoin nasıl çalışır, bitcoin nasıl satın alınır konularını araştırırken amatör düzeyde yeterli sayılabilecek bilgiler edindim ve bunları da paylaşmaya karar verdim.

Öncelikle bitcoin bir dijital para birimidir. Ancak bitcoin sadece bir para birimi veya bizim alışık olduğumuz türde bir para birimi değildir. Bitcoin bir şifreleme zinciridir, dolayısıyla bitcoin veya bitcoin’in temelinde yatan blok zinciri teknolojisi çok farklı amaçlarla kullanılabilir ve kullanılacaktır.

Blok Zinciri Nasıl Çalışır ?

Blok zinciri yani block chain teknolojisi şifrelenmiş bir bilgi dizisini sistemdeki tüm kullanıcıların doğrulaması ile çalışan bir şifreleme tekniğidir. Yani bilgi tek bir depoda değil tüm kullanıcıların bilgisayarlarında depolanır ve tüm kullanıcıların yaklaşık %51 tarafından doğrulandığında işler hale gelir.

Blok zincirindeki bloklar belli bir algoritma sonucu 1 ve 0 sayılarından oluşan karmaşık şifrelerdir. Bu algoritmayı kullanarak deneme yanılma yöntemi yani bitcoin madenciliği ile bir şifre yani blok oluşturan kullanıcıya madenci yani miner adı verilir. Bir miner blok oluşturduğunda oluşturan kullanıcıya 1 coin ödül verilir ve sistem bunu diğer tüm kullanıcılara iletir. Herkes artık o bloktan haberdar olmuştur ancak oluşturma anahtarına sahip olduğu için kullanamaz. Kullanma anahtarı sadece oluşturan madencidedir. Bu sayede ağdaki diğer madenciler daha önce bulunan bir blok’u tekrar bulduğunda bu işleme alınmaz. Böylece tüm fiziksel paraların kopyası yapılabildiği halde bitcoin gibi blok zinciri ile üretilmiş dijital paraların kopyası yapılamaz.

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin, blok zinciri ile üretilmiş açık kaynak kodlu bir dijital paradır. Bitcoin sayısı kesin ve değiştirilemez şekilde 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. Piyasada bulunan bitcoin sayısı yaklaşık 17 milyon civarındadır. Kalan 4 milyon bitcoini üretmek ise teorik olarak 2140 yılına kadar sürebilir.

Bitcoin’in açık kaynak kodlu yazılım olması sebebiyle, bu sistemi kullanan binlerce altcoin türemiştir. Altcoin, bitcoin haricindaki daha düşük değerli coinlere verilen genel isimdir.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır ?

1 bitcoin değeri yaklaşık 11 bin dolar yani 44 bin lira olsa da bitcoin çok küçük, 0.00001 lik parçalar halinde alınıp satılabilir. Bitcoin sadece elinde bitcoin olan birinden satın alınabilir. Yani resmi bitcoin satıcısı, ana satıcı gibi kavramlar bitcoin için geçerli değildir. en başta da söylediğim gibi bitcoin tek merkeze bağlı bir para birimi değildir.

Bitcoin satın alma yöntemleri;

1) Bitcoin market adı verilen kripto para borsalarında işlem yapmak.

2) Elinde bitcoin olan birine para verip satın almak.

2. yöntem güvenli bir yöntem değildir. Bitcoin transferi takip edilemeyeceği için dolandırıcılık durumunda paranızı geri alabilme ihtimaliniz neredeyse yoktur. Bu nedenle bitcoin satın almak için 1. yöntemi kullanmanızı öneririm.

Dünyada ve ülkemizde birçok bitcoin market vardır. Ülkemizde şu an için en bilinen güvenilir borsalar paribu, koinim, btcturk olarak sayılabilir. Dünyada ise çok daha fazla borsa olup en iyileri için anlık coin market listesine bakabilirsiniz.

Nasıl Bitcoin Gönderilir ?

Satın aldığınız bitcoinlerle işlem yapabilmek, birinden bitcoin alabilmek veya bitcoin biriktirmek için bir cüzdana yani bitcoin wallet ihtiyacınız var. Bu cüzdanlar web üzerinde veya kendi bilgisayarınız üzerinde olabiliyor. Cüzdan oluşturduğunuzda size verilen karmaşık cüzdan adresini vererek diğer kişilerin size bitcoin veya diğer kripto para göndermesini sağlayabilir veya başkasının cüzdan adresine bitcoin gönderebilirsiniz.

Bitcoin cüzdanları, bitcoin resmi web sitesinden görebilirsiniz. Bu cüzdanlar haricinde de birçok cüzdan mevcuttur. Cüzdan seçerken dikkat edeceğiniz en önemli şey güvenlik ve sürekli erişilebilir olmasıdır.

Daha Fazla Benzer Yazı
Load More In İnceleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Evde Sucuk Yapımı

Bu yazıda neler var ?Sucuk MalzemeleriSucuk BaharatlarıSucuk KıymasıDiğer MalzemelerEvde S…