En İyi 10 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

Google’ın arama sonuçlarında sayfalardaki fotoğrafları da değerlendirmeye almasıyla beraber web siteleri ve bloglardaki fotoğraflar da zenginleşmeye başladı. Bu değişim hedef kitlenin olduğu ve onları görsel olarak etkilemenin gerektirdiği her alanda kendisini gösterdi. Şu anda başta bloglar ve web siteleri olmak üzere sunumlar, raporlamalar ve diğer bir çok alanda yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanılıyor.  Bu tür yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, stok fotoğraf veya stock foto olarak biliniyor.

Tasarımlarınızda kullanmak istediğiniz görsellere uygun stok imaj fiyatı ile SadeceOn’dan ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız olan her türlü vektör ya da görseli yüksek çözünürlük ile kullanma şansını kaçırmayın. Talep ettiğiniz stok görsellerin ücretli sitelerdeki kodunu hizmet verene iletin ve hemen kaliteli görsellerinize sahip olun. En kaliteli ve en uygun fiyatlı stok görseller SadeceOn’da!

Stok fotoğraf indirebileceğiniz onlarca ücretli ve ücretsiz yüksek çözünürlüklü fotoğraf siteleri mevcut ancak bu sitelerin bir çoğu amatör bir blog yazarının veya eğitim sunumu hazırlayan bir öğrencinin karşılayamayacağı kadar yüksek ücretler talep ediyorlar. Bu nedenle bir çok kişi ücretsiz fotoğraf siteleri ile fotoğraf ihtiyacını karşılıyor.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraf siteleri arasında aşağıdaki kriterler üzerinden bir değerlendirme yaptım ve bana göre en iyi 10 stok fotoğraf sitesini belirledim.

Değerlendirme kriterleri;

 • Fotoğraf Çeşitliliği (Sitede yer alan fotoğraf sayısı)
 • Diğer Formatlar (İndirebileceğiniz diğer formatların sayısı)
 • Arama Özellikleri (Arama yaparken kullanabileceğiniz seçenekler)
 • İndirme Kolaylığı (İndirme ve boyutlandırma kolaylıkları)
 • Kullanım Kolaylığı (Sitenin genel kullanım kolaylığı)

İşte hazırladığım ve çok faydasını göreceğiniz kaliteli fotoğraf siteleri listesi.

Ücretsiz Yüksek Çözünürlüklü Stok Fotoğraf Siteleri

1- Pixabay

Pixabay ücretsiz stock photo siteleri arasında hem fotoğraf çeşitliliği hem indirme kolaylığı hem de arama özellikleri ile yaptığım değerlendirmeden en yüksek puanı alan sitedir.

Pixabay’de bir çok özellik ve kategoride arama yapabilir, bulduğunuz fotoğrafları ücretsiz ve sınırsız olarak 3 farklı ebatta indirebilirsiniz.

Pixabay, yüksek kaliteli fotoğraf indirebileceğiniz ücretsiz fotoğraf sitesidir. Özelle blog yazarları, tasarımcılar, reklamcılar veya sunumlarında farklı görseller kullanmayı seven kişilerin sık sık başvurduğu bir sitedir.

Pixabay’ın diğer bir çok fotoğraf sitesine göre farkı tüm fotoğrafların ücretsiz olarak indirilebilir olmasıdır. Ücretsiz üye olarak tüm fotoğrafları 4-5 farklı çözünürlükte indirebilirsiniz. Ayrıca kendi çektiğiniz 10 adet fotoğrafı yüklediğinizde reklamsız versiyonunu da kullanabilirsiniz. Bu arada sitedeki reklamların fotoğraf indirmenizi hiç bir şekilde etkilemediğini hatırlatmakta fayda var.

Pixabay’ın web sitesi, Google play ve App Store versiyonları vardır.

Pixabay’den indireceğiniz fotoğrafları kopyalayabilir, değiştirebilir ve ticari kullanımlar da dahil olmak üzere istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

KriterPuan
Fotoğraf Çeşitliliği5
Diğer Formatlar4
Arama Özellikleri5
İndirme Kolaylığı4
Kullanım Kolaylığı4
Toplam22

2- EveryPixel

EveryPixel, yüksek kaliteli fotoğraf arayıp bulabileceğiniz en geniş ücretsiz fotoğraf sitesidir. Everypixel için fotoğraf indirme sitesi demek yerine fotoğraf arama motoru demek daha doğru olur.

EveryPixel neredeyse 50 tane ücretsiz fotoğraf sitesini tarayıp aradığınız fotoğrafı bulmaktadır. Yani aslında tümpopüler fotoğraf sitelerini tek bir site üzerinden kullanmanıza imkan tanır.

EveryPixel, yüksek kaliteli fotoğraf arayıp bulabileceğiniz en geniş ücretsiz fotoğraf sitesidir. Fotoğraf indirme sitesi demek yerine fotoğraf arama motoru demek daha doğru olur. Özellikle blog yazarları, tasarımcılar, reklamcılar veya sunumlarında farklı görseller kullanmayı seven kişilerin sık sık başvurduğu bir sitedir.

EveryPixel’in diğer bir çok fotoğraf sitesine göre farkı neredeyse 50 tane ücretsiz fotoğraf sitesini tarayıp aradığınız fotoğrafı bulmasıdır. Yani aslında tüm popüler fotoğraf sitelerini tek bir site üzerinden kullanmanıza imkan tanır.

EveryPixel üzerinde arama yaptığınızda karşınıza yüz binlerce fotoğraf gelecektir. Burada sadece ücretli veya sadece ücretsiz olanları seçebilir, dikey veya yatay fotoğrafları filtreleyebilir, renk kodlarına veya fotoğraf üzerindeki boşluğa göre arama yapabilirsiniz.

Bulduğunuz fotoğrafları indirmek için fotoğrafın yer aldığı fotoğraf sitesine yönlendiriliyorsunuz. Ancak aradığınız fotoğrafı bulmak için en iyi sitelerden birisi kesinlikle EveryPixel.

EveryPixel’den bulup indireceğiniz fotoğrafları, fotoğrafın yer aldığı sitenin koşullarına göre kopyalayabilir, değiştirebilir ve kullanabilirsiniz.

KriterPuan
Fotoğraf Çeşitliliği5
Diğer Formatlar4
Arama Özellikleri5
İndirme Kolaylığı3
Kullanım Kolaylığı4
Toplam21

3- Pexels

Pexels de EveryPixel gibi yüksek kaliteli fotoğraf arayıp bulabileceğiniz bir ücretsiz fotoğraf sitesidir. Pexels ile fotoğrafları renklere göre aratabilirsiniz. Ayrıca fotoğrafları indirirken bir çok fotoğraf boyutu seçebileceğiniz gibi istediğiniz boyutları yazarak da indirme yapabilirsiniz.

KriterPuan
Fotoğraf Çeşitliliği5
Diğer Formatlar2
Arama Özellikleri4
İndirme Kolaylığı5
Kullanım Kolaylığı4
Toplam20

Pexels, yüksek kaliteli fotoğraf arayıp bulabileceğiniz ücretsiz fotoğraf arama ve indirme sitesidir. Fotoğraf indirme sitesi demek yerine fotoğraf arama motoru demek daha doğru olur. Özellikle blog yazarları, tasarımcılar, reklamcılar veya sunumlarında farklı görseller kullanmayı seven kişilerin sık sık başvurduğu bir sitedir.

Pexels’in diğer bir çok fotoğraf sitesine göre farkı bir çok ücretsiz fotoğraf sitesini tarayıp aradığınız fotoğrafı bulmasıdır. Yani aslında popüler fotoğraf sitelerini tek bir site üzerinden kullanmanıza imkan tanır.

Pexels üzerinde arama yaptığınızda karşınıza binlerce ücretsiz fotoğraf gelecektir. Pexels ile fotoğrafları renklere göre aratabilirsiniz. Ayrıca fotoğrafları indirirken bir çok fotoğraf boyutu seçebileceğiniz gibi istediğiniz boyutları yazarak da indirme yapabilirsiniz.

Pexels bir çok açıdan EveryPixel ile benzerlik gösteren bir site ancak fotoğrafı indirmek için başka siteye yönlendirmemesi ve özel boyutlandırma yapabilmesi sitenin artı yönleri.

Pexels’in Google Chrome, Photoshop ve MS Office eklentileri mevcut.

Pexels’den bulup indireceğiniz fotoğrafları, fotoğrafın yer aldığı sitenin koşullarına göre kopyalayabilir, değiştirebilir ve kullanabilirsiniz.

4- Freepik

Freepik, sadece bir stok fotoğraf sitesi değil vektör, PSD dosyası ve icon dosyalarını da detaylı şekilde arayıp indirebileceğiniz bir site.

Farklı ebatlarda indirme özelliği olmaması siteyi sıralamamda 4. sıraya getiriyor ancak ücretsiz fotoğraf ve grafikler için mutlaka bakılması gereken bir site.

KriterPuan
Fotoğraf Çeşitliliği5
Diğer Formatlar5
Arama Özellikleri4
İndirme Kolaylığı3
Kullanım Kolaylığı3
Toplam20

Freepik, yüksek kaliteli fotoğraf indirebileceğiniz ücretsiz fotoğraf sitesidir. Blog yazarları, tasarımcılar, reklamcılar, grafikerler veya sunumlarında farklı görseller kullanmayı seven kişilerin sık sık başvurduğu bir sitedir.

Freepik üzerinde yer alan tüm fotoğraflar ücretsiz olarak indirilebilir. Sitede stok fotoğraflar haricinde vektör grafikler, icon dosyaları ve psd dosyaları da bulunmaktadır.

Freepik üzerinden indireceğiniz fotoğraf ve diğer görseller sayesinde güzel logo ve grafikler oluşturabilirsiniz. Ancak bazı dosyaların sadece ücretli üyelik ile indirilebilir olması sitenin olumsuz yönlerinden biri.

Sitenin Türkçe dil desteği yok ancak anlaşılır tasarımı sayesinde rahatlıkla arama ve indirme yapabilirsiniz.

Freepik ’den indireceğiniz fotoğrafları kopyalayabilir, değiştirebilir ve ticari kullanımlar da dahil olmak üzere istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

5- Unsplash

Unsplash, yazıya 2018 güncellemesi yaparken eklediğim bir ücretsiz fotoğraf sitesi. Fotoğraf çeşitliliği ve arama kolaylığı açısından en iyi fotoğraf siteleri arasında gösterebileceğim Unsplash, tüm fotoğrafları üye olmadan ücretsiz olarak indirmenize izin veriyor. Sitenin kendi ifadesine göre yaklaşık 430 bin fotoğraf mevcut.

Fotoğraf çeşitliliği ve sayısının iyi olmasına rağmen farklı formatlarda görsellerin yer almaması sitenin negatif yönlerinden birisi. Ancak çeşitli cihazlar için wallpaper seçenekleri mevcut.

Görsel araması ise kelime, etiket veya konulara göre yapılabiliyor. Aradığınız fotoğrafla ilgili ingilizce olarak 2-3 kelime yazdığınızda işe yarar bir fotoğraf bulamama ihtimaliniz çok az 🙂

Siteden görsel indirmek çok kolay, tek butona basarak indirebiliyorsunuz ancak indirirken görsel boyutu ve kalitesini seçme şansınız yok.

Unsplash, listede 5. sırada olsa da hazırladığım yazılarda Pixabay ile beraber görsel arayıp bulduğum ilk sitelerden biri.

KriterPuan
Fotoğraf Çeşitliliği5
Diğer Formatlar3
Arama Özellikleri5
İndirme Kolaylığı3
Kullanım Kolaylığı4
Toplam20

6- Kaboompics

Kaboompics özellikle e-ticaret sitelerinin faydalanabileceği görsellerin yer aldığı güzel bir sitedir. İndireceğiniz fotoğraflarda çözünürlük ve özel ebat seçeneği olması sitenin güzel yönlerinden biri.  Ayrıca sitede fotoğraf yönü ve renk seçenekleri ile arama yapabiliyorsunuz.

Sitenin tek eksiği sadece stok fotoğraflara yer vermesi, diğer görsel türlerinin yer almamasıdır.

KriterPuan
Fotoğraf Çeşitliliği4
Diğer Formatlar2
Arama Özellikleri4
İndirme Kolaylığı5
Kullanım Kolaylığı4
Toplam19

Kaboompics üzerinde yer alan tüm fotoğraflar ücretsiz olarak indirilebilir. İndireceğiniz fotoğraflarda çözünürlük ve özel ebat seçeneği olması sitenin güzel yönlerinden biri.  Ayrıca sitede fotoğraf yönü ve renk seçenekleri ile arama yapabiliyorsunuz.

Sitenin Türkçe dil desteği yok ancak ürün ve model fotoğrafları açısından zengin fotoğraf arşivi ile stok siteler arasında en çok tercih edilenlerden biri olarak görülebilir.

Kaboompics’den indireceğiniz fotoğrafları kopyalayabilir, değiştirebilir ve ticari kullanımlar da dahil olmak üzere istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

7- Streetwill

Streetwill, listede kendisinden önce yer alan fotoğraf siteleri kadar detaylı arama ve indirme özelliklerine sahip olmasa da vintage tarzda ve özellikle şehir fotoğraflarında güzel bir alternatif olarak düşünülebilir.

KriterPuan
Fotoğraf Çeşitliliği3
Diğer Formatlar1
Arama Özellikleri2
İndirme Kolaylığı4
Kullanım Kolaylığı4
Toplam14

Streetwill üzerinde yer alan tüm fotoğraflar ücretsiz olarak indirilebilir. Ancak indireceğiniz fotoğraflarda çözünürlük ve ebat seçeneği olmaması sitenin olumsuz yönlerinden biri. Sitede sadece popüler ve en son eklenen gibi kategorilerde kelime ile arama yapabiliyorsunuz.

Sitenin Türkçe dil desteği olmaması ve fotoğraf arşivinin bazı benzerlerine göre zengin olmaması da olumsuz yönleri olarak söylenebilir ancak vintage türde stok foto için mutlaka bakılması gereken bir kaynak.

Ayrıca sitede yer alan fotoğrafların yüksek çözünürlüklü ve yüksek boyutlu olması bloglardan ziyade poster ve reklam tasarımları için daha uygun olmasını sağlıyor.

Streetwill’den indireceğiniz fotoğrafları kopyalayabilir, değiştirebilir ve ticari kullanımlar da dahil olmak üzere istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

8- Stockpic

Stokpic, göze hoş gelen tasarımı ve arşivindeki insan model fotoğraflarıyla öne çıkıyor. Arama ve indirme seçenekleri diğer siteler kadar gelişmiş olmasa da mutlaka fayda sağlayacak bir stok fotoğraf sitesi.

KriterPuan
Fotoğraf Çeşitliliği4
Diğer Formatlar1
Arama Özellikleri3
İndirme Kolaylığı3
Kullanım Kolaylığı3
Toplam14

Stokpic üzerinde yer alan tüm fotoğraflar ücretsiz olarak indirilebilir. Ancak indireceğiniz fotoğraflarda çözünürlük ve ebat seçeneği olmaması sitenin olumsuz yönlerinden biri. Sitede sadece son 100, en çok favorilenen, ve kategorilerde arama yapabiliyorsunuz.

Sitenin Türkçe dil desteği olmaması olumsuz yönü olarak söylenebilir ancak moda ve insan fotoğrafları alanında stok foto için mutlaka bakılması gereken bir kaynak.

Site ayrıca her iki haftada bir e-posta adresinize 10 yeni fotoğraf gönderiyor.

Stokpic’den indireceğiniz fotoğrafları kopyalayabilir, değiştirebilir ve ticari kullanımlar da dahil olmak üzere istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

9- Designers Pic

Designers pic, canlı fotoğraflar indirebileceğiniz bir sitedir.

KriterPuan
Fotoğraf Çeşitliliği4
Diğer Formatlar1
Arama Özellikleri1
İndirme Kolaylığı3
Kullanım Kolaylığı3
Toplam12

Designers Pics, adından da anlaşılacağı gibi tasarım ile ilgili fotoğraflar üzerine bir sitedir.

Designers Pics üzerinde yer alan tüm fotoğraflar ücretsiz olarak indirilebilir. Ancak fotoğraflarda kategori hariç arama seçeneği olmaması sitenin olumsuz yönlerinden biri. Sitede sadece kelime ile arama yapabiliyorsunuz. Ayrıca çok sınırlı sayıda kategori olması da sitenin olumsuz yönlerinden biri.

Sitede yer alan stok fotoğrafların çoğu canlı renkli ve farklı tasarımlarda kullanılabilecek fotoğraflar.

Sitenin Türkçe dil desteği olmaması ve fotoğraf arşivinin bazı benzerlerine göre zengin olmaması da olumsuz yönleri olarak söylenebilir ancak konsept türde stok foto için mutlaka bakılması gereken bir kaynak.

Designers Pics’den indireceğiniz fotoğrafları kopyalayabilir, değiştirebilir ve ticari kullanımlar da dahil olmak üzere istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

10- Stock Snap

Stock Snap, site tasarımı ve kullanımı kolay, güzel fotoğraflar bulabileceğiniz fotoğraf sitesidir.

KriterPuan
Fotoğraf Çeşitliliği3
Diğer Formatlar1
Arama Özellikleri2
İndirme Kolaylığı3
Kullanım Kolaylığı3
Toplam12

Stock Snap, yüksek kaliteli fotoğraf indirebileceğiniz ücretsiz fotoğraf sitesidir. Özellikle blog yazarları, tasarımcılar, reklamcılar veya sunumlarında farklı görseller kullanmayı seven kişilerin sık sık başvurduğu bir sitedir.

Stock Snap üzerinde yer alan tüm fotoğraflar ücretsiz olarak indirilebilir. Ancak indireceğiniz fotoğraflarda çözünürlük ve ebat seçeneği olmaması sitenin olumsuz yönlerinden biri. Sitede sadece en çok indirilen, favorilenen, trend olan, en son eklenen gibi kategorilerde arama yapabiliyorsunuz.

Sitenin Türkçe dil desteği olmaması ve fotoğraf arşivinin bazı benzerlerine göre zengin olmaması da olumsuz yönleri olarak söylenebilir ancak konsept türde stok foto için mutlaka bakılması gereken bir kaynak.

Stock Snap’den indireceğiniz fotoğrafları kopyalayabilir, değiştirebilir ve ticari kullanımlar da dahil olmak üzere istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Bonus – Travel Coffee Book

Travel Coffee Book, inceleme puanlarına göre ilk 10 site arasına girmeye hak kazanmasa bile seyahat ve mekan konsept fotoğraf arşivi ile mutlaka tanıtmak istediğimiz bir site. Özellikle seyahat ve gezi blog sitelerinin faydalanacağı fotoğrafları mutlaka görülmeli.

Travel Coffee Book, yüksek kaliteli seyahat fotoğrafları indirebileceğiniz ücretsiz fotoğraf sitesidir. Özellikle seyahat blogu yazarlarının faydalanabileceği bir sitedir.

Travel Coffee Book üzerinde yer alan tüm fotoğraflar ücretsiz olarak indirilebilir. Ancak indireceğiniz fotoğraflarda çözünürlük ve ebat seçeneği olmaması sitenin olumsuz yönlerinden biri. Sitede sadece etiket ve kelime ile arama yapabiliyorsunuz.

Travel Coffee Book, fotoğraf arşivi ve site özellikleri açısından zayıf kalan bir stok fotoğraf sitesi olsa da seyahat fotoğrafları üzerinde yoğunlaşması siteyi kullanmak için iyi bir neden oluşturuyor. Diğer bir çok sitede bulamayacağınız mekanların yüksek kalitede fotoğraflarını indirebilirsiniz.

Sitenin Türkçe dil desteği olmaması ve fotoğraf arşivinin bazı benzerlerine göre zengin olmaması da olumsuz yönleri olarak söylenebilir.

Travel Coffee Book’dan indireceğiniz fotoğrafları kopyalayabilir, değiştirebilir ve ticari kullanımlar da dahil olmak üzere istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

“En İyi 10 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi” için 3 yanıt

 1. serdar ercan avatarı

  ücretsiz stok fotograf ve vektör indirebileceğiniz bir site daha

  https://freesh.net

 2. Egemen Küpçü avatarı

  Türkiye’den bir girişim https://stokfoto.com eklemelisiniz listeye <3

 3. Ümit avatarı

  Merhaba, çok güzel bir liste olmuş. Türkiye ile ilgili daha fazla görsel için gelişmekte olan bir ücretsiz stok fotoğraf sitesi var. Gorseller.com bir göz atmanızı öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir