En İyi Yurt Dışı Alışveriş Siteleri

Aynı ürünü daha ucuza almak kim istemez ki ? Yurt dışı alışveriş siteleri sayesinde aynı ürünü çok daha ucuza satın alma şansına sahibiz. Olta balıkçılığı malzemeleri ile ilgili hazırladığım bir yazıda tamamen aynı ürünleri 500 TL daha az ödeyerek aliexpress’ten satın alabileceğimizi göstermiştim.

Türkiye, ne yazık ki bir üretim ülkesi değil. Bu yazıyı okurken çevrenizde gördüğünüz cihazların üretim yerine baktığınızda “Türkiye’de üretilmiştir” veya “made in Turkey” yazısını görme ihtimaliniz çok düşük. Özellikle elektronik ürünlerde neredeyse %100 dışa bağımlıyız. Durum böyle olunca ihtiyacınız olan ürünün yerli alternatifini bulmak neredeyse imkansız.

Yurt dışında üretilen bir ürünü yerli alışveriş sitelerinden satın aldığınızda fazladan 1 veya bir kaç kişiye daha para ödemiş oluyorsunuz. Bu kişi ürünü yurt dışından getirip burada satan kişi.

İşte biz tamamen yurtdışı alışveriş siteleri ile normal alışveriş yaparak bu fazladan para ödediğimiz kişileri aradan çıkararak daha ucuza alabiliyoruz.

Yurtdışı Alışveriş Limiti Ne Kadar ?

Yurtdışı ürünleri kendi kullanımınız için satın aldığınızda gümrük vergisi ödemeniz gerekir. Bu vergi, ürünün geldiği ülke, satış fiyatı ve ürün tipine göre değişiklik gösterir.

Posta ile gelen ürünlerde ise Avrupa Birliği ülkeleri için %18, AB dışı ülkeler çin %20 gümrük vergisi ödenir.

Geçmişte uygulanan 22 euro veya 25 dolardan daha ucuz ürünler için gümrük vergisi muafiyeti 2019 yılında kaldırılmıştır.

Ayrıca değeri 150 euro’dan daha düşük olan kitap ve benzeri basın yayınları için gümrük vergisi yoktur.

En Güvenilir Yurtdışı Alışveriş Siteleri

Ülkemizde olduğu gibi dünya’da da e-ticaret oldukça yaygındır. Özellikle Amerika’da binlerce e-ticaret sitesi vardır. Ancak bütün yabancı alışveriş siteleri Türkiye’ye ürün gönderimi yapmaz. Bunun önündeki en büyük engel uluslararası kargo ücretleridir.

Bu açıdan Çin’den alışveriş siteleri en avantajlı alışveriş siteleridir. Bunun nedeni Çin ile Türkiye arasında mevcut olan posta anlaşmasıdır. Bu anlaşma sayesinde posta statüsündeki her türlü gönderi ücretsiz olarak ülkemize gelmektedir.

Şimdi sizlere Türkiye’de bilinen ve en çok kullanılan, aynı zamanda benim de kullandığım yurtdışı alışveriş siteleri hakkında bilgi vereceğim.

Amazon

Amazon, dünya’nın en büyük e-ticaret sitesidir. Aslında kitap satışı için kurulmuş olan amazon, eşsiz iş modeli, tedarik süreçleri ve müşteri memnuniyeti anlayışı ile aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir alışveriş sitesi haline gelmiştir. Bu açıdan diğer Amerika’dan alışveriş siteleri arasında da en iyisidir.

Amazon, kendi deposunda olan ürünleri zaman zaman büyük indirimlerle sınırlı sayıda satmaktadır. Örneğin normal satış fiyatı 300 $ olan bir ekran kartından sadece 4 adetini 150 $ fiyatla satar. Bu sayede ürünü gerçek bir indirimle satın almış olursunuz. Yabancı alışveriş siteleri arasında bu kadar yüksek oranda indirim yapabilen site çok azdır.

Ayrıca normal fiyatı, Türkiye’de satılan fiyatından çok daha ucuz olan bir çok ürün vardır. Çünkü Türkiye’deki bir toptancı sadece Türkiye için ürün belli sayıda ürün ithal ederken amazon’da satış yapan bir satıcı tüm dünya’ya satmak için çok daha fazla sayıda ürün ithal eder ve bu sayede üretici firmadan çok daha büyük indirimler alabilir. Bu da ürünün satış fiyatının daha ucuz olmasını sağlar.

Amazon, ürünlerin Türkiye’den satın alınması durumunda ne kadar gümrük vergisi ve kargo ücreti ödeyeceğinizi de hesaplayıp sipariş tutarına ekler.

Örneğin birçok filtre kahve makinesi gümrük vergisi ve kargo ücreti de dahil Türkiye’deki fiyatından daha ucuza satılmaktadır. Ayrıca yurtdışından laptop getirmek için de Amazon en uygun yurtdışı alışveriş sitesi olarak düşünülebilir.

Aliexpress

Aliexpress, Amazon’dan sonra dünyanın en büyük 2. alışveriş sitesi ve en büyük Çin alışveriş sitesidir. Sadece 11.11 kampanyasında bile 1 günde 25 milyar dolarlık satış yapmışlardır.

Çin, üretime dayalı ekonomi atılımları sayesinde her türlü ürünü çok ucuza üretmektedir. Özellikle elektronik ürünlerin neredeyse tamamı uzak doğu ülkelerinde üretilmektedir.

Aliexpress, bu üretim avantajını Amazon benzeri bir müşteri memnuniyeti anlayışı ile birleştirip her gün milyonlarca adet ürün satışı yapmaktadır.

Aliexpress’ten ürün satın aldığınızda, ürün farklı bir satıcı tarafından kargolanır. Her ürünün vaat edilen kargo süresi vardır. Eğer ürün belirtilen süre içinde elinize ulaşmazsa, kırık ulaşırsa veya ilanda anlatılandan farklı bir ürünse paranızı sorunsuz olarak iade alırsınız. Siz onay vermeden para satıcının hesabına geçmediği için müşteri %100 koruma altındadır.

Türkiye’de satılan her türlü elektronik ürün ve yan malzeme Aliexpress’te çok daha düşük fiyatlarla bulunabilir. Örneğin basit bir telefon kılıfı Türkiye’de 30 lira iken Aliexpress’te kargo dahil 1 dolar fiyatla daha iyisini bulmak mümkündür.

İhtiyacınız olup n11’de bulduğunuz ürünün aynısını Aliexpress’te bulmama şansınız yoktur. Bu konuda bana mesaj atarak yardım talep edebilirsiniz.

Banggood

Banggood da Aliexpress gibi büyük çinden sipariş siteleri arasında yer almaktadır. Banggood, hobi ürünleri, akıllı elektronik ürünler gibi ürünleri çok ucuza satın alabileceğiniz bir yurtdışı alışveriş sitesidir.

Özellikle hobi amaçlı maket veya robot yapımı için her türlü ürünü Banggod üzerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca akıllı ev ürünleri, 3d yazıcılar, uzaktan kumandalı oyuncak ve model araçlar, elektronik ürünler bulunabilir.

Banggod da müşteri memnuniyeti açısından Aliexpress ile benzer anlayışa sahiptir. Ancak Banggood’da ürünleri farklı satıcılar değil Banggood’un kendisi satmaktadır. Dolayısıyla hatalı veya ilanda gördüğünüzden farklı ürün gelme ihtimali çok düşüktür.

Banggood, ürünü satın alırken gümrük ücreti hesaplamaz ancak kargo ücretini hesaplayıp ürün ile birlikte ödeme alır. Türkiye’ye gelen ürünler kargo bedava veya 7-10 TL arası kargo ücreti ile gelmektedir.

GearBest

Gearbest de en iyi yurtdışı alışveriş siteleri arasında ilk sıralarda olmayı hak eden bir çin alışveriş sitesidir. Aliexpress gibi neredeyse her kategoride ürün satışı yapsa da asıl olarak elektronik ürün satışı ile bilinmektedir.

Örneğin bu yazıyı hazırladığım sırada Türkiye’de en ucuz 168 TL olan Xiaomi Mi Band 3 Akıllı Bileklik Gearbest’te kargo ücreti dahil 125 liraya satılmaktadır.

Bunun gibi binlerce ürünü daha ucuza satın alabilirsiniz. Ayrıca bazı ürünlerde belirli bir tutara kadar gümrük vergisi ücretini Gearbest karşılamaktadır.

Ancak eğer amazon ve aliexpress’e göre çok avantajlı fiyat olmadığı sürece Gearbest ilk tercihiniz olmamalıdır.

GearBest’ten alışveriş yapmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Asos

Asos, yurtdışı giyim alışveriş siteleri arasında kesinlikle ilk sırada sayabileceğimiz bir İngiltere alışveriş sitesidir. Elektronik ürün bulamayacağınız Asos sadece kıyafet, kozmetik, ayakkabı gibi moda ürünleri satmaktadır.

Ürün fiyatları her zaman çok ucuz olmasa da büyük indirim kampanyaları, Türkiye’de bulunmayan ürünler veya ithalatçı firmaların yüksek kâr etmek istediği ürünler için çok sayıda kişi tarafından kullanılmaktadır.

Bir çok üründe makul sayılabilecek kargo ücreti ve belirtilen tarihe kadar teslim edilemeyen ürünlerde para iadesi yapması nedeniyle en iyi yurtdışı alışveriş siteleri arasında sayabiliriz.

Dealextreme

Aklınıza gelen her şeyi günün birinde 1 dolardan daha ucuza alma şansınız olan bir site Dealextreme 🙂 Kısa süreli indirimler, sınırlı sayıda ürün kampanyaları gibi değişik zamanlarda bir çok ürünü çok ucuza satın alabilirsiniz.

Tablet ekranınız mı kırıldı ? Masa tenisi fileniz mi yırtıldı ? yatak çarşafınız sürekli dağılıyor mu ? Eğer 2-3 dolarınız varsa bu gibi tüm sorunlara Dealextreme’de çözüm bulabilirsiniz.

Bu sitenin en sevdiğim yanı da zaten bu gibi ilginç ürünleri kolaylıkla bulabiliyor olmak. Çok bilinen ürünler için zaten aliexpress var.

Ürünlerin çoğu ülkemize kargo ücreti olmadan gelmekte ve müşteri memnuniyeti anlayışı diğer yurtdışı alışveriş siteleri gibi üst düzeyde.

Dealextreme’den alışveriş yapmak için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz.


Dx WW

Etsy

El yapımı özel hediyelik bir ürün ihtiyacınız varsa ilk bakacağınız yurtdışı alışveriş sitesi Etsy olmalıdır. Ancak her ürünün el yapımı olduğunu düşünmeyin, bir çok ürün aliexpress’ten alınıp burada satılmaktadır. Bu açıdan bir çok kişi için iyi bir iş imkanı da oluşturabilir.

Etsy’nin fiyat açısından avantajlı olduğunu söylemek çok zor. Ancak el yapımı özel ürünler açısından son derece kullanışlı bir sitedir.

Satın Aldığım Ürünler Nasıl Gelecek ?

Yurtdışı alışveriş siteleri, satın aldığınız ürünlerin kargolamak için bir çok farklı alternatif sunabilir. Yurtdışı ürünlerde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ürünün takipli kargo ile geliyor olmasıdır. Takipli bir kargonun nerede olduğunu izleme kodu ile bulabilirsiniz. Ayrıca ürünün imzalı olarak teslim edilmesi gerektiğinden kargo veya postada kaybolmaz.

Yurtdışından alınan ürünler Türkiye içinde büyük çoğunlukla PTT ile gelmektedir. Ancak daha değerli ve hassas ürünler için DHL veya UPS gibi global kargo şirketlerini de tercih edebilirsiniz.

“En İyi Yurt Dışı Alışveriş Siteleri” için 2 cevap

 1. tolga avatarı

  Aliexpresste çok fazla ürün var fakat aynı ürünü satan da çok satıcı var.

  yorumlara bakarak almanın önemli olduğunu düşünüyorum. ayrıca ürünü satın alanlar ürünün fotoğrafını çekip siteye koyabiliyor o zaman gerçekte nasıl olduğunu anlayabiliyorsunuz.

  bazen resimdekinden çok farklı görünebiliyor 🙂

 2. boran avatarı
  boran

  güzel bir site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir