Hakkımda

Merhaba, Ben Yener Keskin.

2013 yılından beri İş güvenliği uzmanlığı yapıyorum ancak ben yaptığım işi aslında yaşam güvenliği danışmanlığı olarak görüyorum.

Maddi imkansızlıklar ve son 20 yıldır Türkiye ekonomisi üzerinde dönen kara bulutlar nedeniyle alışılmış “beyaz yakalı” kariyerinin dışında bir kariyer gelişimim oldu. Yani eğitim ve geçmişim bir üniversitede okurken staj yapıp, sonrasında iş hayatına atılmaktan biraz daha karmaşık. Elbette bu karmaşık iş hayatının avantajları olsa da dezavantajları da olmadı değil. Tüm sıra dışı başarı öyküleri böyle sıra dışı kariyer sahibi kişilerin başının altından çıkar biliyorum, henüz benim böyle bir başarım yok 🙂

İlk iş deneyimim henüz 5 yaşındayken makine imalatı yapan babamın dükkanında çay söylemek oldu. Daha sonra da uzun süre farklı serbest meslek girişimleri olan babamın işlerine yardım ettim. Bu süre içinde esnaflık, toptancılık, kömürcülük vb. işleri yaptım. Bu işlerin hepsini iyi öğrendim diyemem ancak gerçek iş hayatında nelerin yapılmaması gerektiğini -sonradan da olsa- biraz olsun öğrendim.

2003 yılına geldiğimizde, içinde girişimcilik olan bir genç olarak ilk adımları atmaya kardeşimle beraber karar verdim. Bugün blog sayfalarında “girişim” dendiğinde akla hep herkesin yapmaya özendiği güzel işler gelir. Bizim hayalimiz ise daha çok günün trendlerine ve ihtiyaca yönelik oldu, internet kafe açmak.

2004 yılında, tüm teknolojik altyapısını kendimiz kurarak büyük sayılabilecek bir internet kafe açtık. 2010 yılına kadar iyi sayılabilecek kazanç elde edip, herkesin üniversitede eğitimini aldığı mesleğe yönelmesi amacıyla internet kafeyi iyi bir rakama sattık. 2010’da sattığımız internet kafe 2019 yılına kadar aynı altyapı ile aktif olarak çalışmaya devam etti.

2012 yılına kadar farklı iki sektörde kısa süreli çalışmanın ardından kanımdaki girişimcilik tekrar ön plana çıktı ve başarı anlamında olmasa da faaliyet anlamında sıra dışı bir işe atıldım, İstiridye mantarı üretimi yaptığım Ağva Mantar firmasını kurdum.

Kültür mantarı üretiminde ve gıda satışında çok tecrübeli olmamam nedeniyle önce biraz zorlansam da daha sonra üretim konusunda başarılı oldum. Bu arada bu konuda tecrübeli insan ve doğru kaynak sayısı son derece az ve parasını vererek bile destek alabileceğiniz kimse yok. 1 yıl kadar devam ettiğim bu işi, mantar ticaretinin kendi ahlak anlaşıma sadık kalarak yapılamayacağını gördüğüm için bıraktım. Zira Türkiye’de kayıt dışı ekonominin zorunlu olduğu alanlarda para kazanabilmek için insani değerlerinizin olmaması gerekiyor.

Mantar üretimi ve satışı hakkında doğru bilgi azlığı nedeniyle mantar çeşitleri hakkında bir blog açtım. Okuyucu sayısı ve gelen yorumları görünce insanların mantar üretimi hakkında doğru bilgi arayışlarının tahminimden de çok olduğunu fark ettim.

Ağva Mantar’ı kapattıktan sonra 2013 yılında iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaya başladım. Bu işi yaparken aslında işimin insanların normal şartlarda alması gereken tedbirleri hayatın her alanında onlara hatırlatmak olduğunu gördüm ve iş güvenliği hakkında bir blog açarak bunu iş ortamı dışında da yapmaya karar verdim.

2013 yılında başladığım işimden, 2021 Eylül ayında eşimin işi vesilesiyle İsveç’e taşınmak için ayrıldım. Şu anda yaşamımı İsveç’te sürdürüyorum.

Ayrıca bir çok iş fikri üretip, tasarlayıp çoğunu hayata geçirmeyen bir yapıya sahip biri olarak kenarda köşede saklı kalmış onlarca iş fikrim var. Belki bunlara da ağırlık verebilirim.

Tüm soru, öneri ve istekleriniz için sitedeki iletişim formunu kullanarak bana hızlıca ulaşabilirsiniz.