İstanbul’da Yaşam Mücadelesi; Kar !

Bugün 2015 yılının son günü, 31 Aralık 2015. Yaklaşık 1 haftadır yetkililerin ve hava tahminlerinin söylediği tek şey vardı İstanbul için; kar yağacak, hem de çok yağacak! Söyledikleri gibi de oldu, dün başlayan kar yağışı bu sabah itibariyle şiddetini ve etkisini arttırarak devam ediyor.

Kar yağınca böyle bir manzara beklemeyin elbette.
Kar yağınca böyle bir manzara beklemeyin elbette.

Sabah işe gelmeye çalışırken serviste olmamın da rahatlığıyla kar yağdığında kendi başımıza ne gibi küçük önlemler alabileceğimizi düşündüm. Tabi yolda fazladan 2 saat geçirince bol bol düşünecek vaktim oldu.

İstanbul’da böyle yoğun kar yağdığında alınabilecek en güzel önlem evden çıkmamak. Evet mecbur değilseniz evden çıkmayın çünkü özellikle yılın sonlarına doğru yağan kar tam bir bölüm sonu canavarı gibi oluyor. Okula gidiyorsanız bu gibi günler için devamsızlık hakkınız olsun kenarda. Çalışıyorsanız ve işiniz buna uygunsa yıllık izin hakkınızın 1-2 gününü kar için ayırın.

Kar yağacağı 1 hafta önceden söylenmeye başlandı. Söylenenlerin ve haberlerin söylentiden ibaret olduğunu düşünüyorsanız bazı güvenilir hava tahmin sitelerine göz atın ve planınızı buna göre yapın. Benim sık sık baktığım iki site var, genel fikir vermesi açısından ntvhava.com ve ayrıntılı tahmin için accuweather.com

Özellikle accuweather.com’da saatlik tahminlere bakarsanız yağmur ve kar ihtimalini daha iyi değerlendirebilirsiniz. Bu sitede yer alan tahminlerin benim gözlemlediğin en büyük özelliği, bir hava olayı ihtimali %40’ın üzerindeyse büyük olasılıkla gerçekleşmesi. Örneğin bir zaman dilimi için %47 kar ihtimali belirtilmişse o saat içinde mutlaka kar yağar. Aynı zaman dilimi için yağmur ihtimali de %10 civarındaysa hava kuru olacak ve kar tutacaktır da diyebiliriz.

Mecbur değilseniz evden çıkmayın dedim, peki evler güvenli mi ? Konu istanbul olunca elbette hayır. Mesela bugün bir çok evde elektrik yok. Elektrik olmadığı ve arızanın da ne zaman giderileceği belli olmadığı için bazı küçük önlemler size faydalı olabilir. Bunlar;

  • Telefon bataryalarının dolu olması.
  • Dolapta çabuk bozulacak gıda olmaması.
  • Elektrikli ocak kullananlar için hazırda pişmiş ve soğuk yenebilecek yemek olması.
  • Isınmak için elektrik gereken evlerde (elektrikli ısıtıcı, kombi) bol bol battaniye olması.
  • Mum, kibrit ve el feneri olması.
  • Okunacak dergi, kitap olması.

Bunlar dışında 1-2 günlük market alışverişinizi de önceden yaparsanız hem ev dışındaki tehlikelerden uzak kalmış hem de evinizin ısısını korumuş olursunuz.

Peki ya evden çıkmamız gerekiyorsa ?

 

Evden çıkmak mı ! İyi düşündünüz mü ?
Evden çıkmak mı ! İyi düşündünüz mü ?

İşte asıl mücadele şimdi başlıyor. Normalde de zor olan İstanbul yaşamı, kar yağdığında adeta veteran moda geçiyor. Önereceğim şey kesinlikle toplu taşıma kullanmanız. Karda toplu taşıma çok mu rahat derseniz, öncelikli amacımız rahatlık değil gideceğimiz yere sağ salim gidip geri gelebilmek olmalı. Raylı sistemleri kullanma şansınız varsa hiç düşünmeyin, ne kadar kalabalık olursa olsun metro ve tramvaya ulaşmaya çalışın.

istanbul

Kendi aracınızı kullanmak istiyorsanız mutlaka kış lastiğiniz olsun. Bu sabah bir aracın kış lastiği olmadığı için kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Kendinizi düşünmüyorsanız başkalarını düşünün. Ayrıca araçlarda silecek ve motor sularına da antifreeze koymayı unutmayın. Bu da bir aracın kışın yolda kalmasına yol açan önemli faktörlerden biridir.

Kış lastiği veya zinciriniz yoksa yanınızda bir kaç itici güç bulundurun.
Kış lastiği veya zinciriniz yoksa yanınızda bir kaç itici güç bulundurun.

Yanınızda mutlaka nakit ve bozuk para bulundurun. Karda bir yerde mahsur kaldığınızda pos cihazı bulmanız o kadar kolay değildir.

Atkı, bere, elviden, kat botlarınızı mutlaka yanınıza alın. Yürürken elinizi cebinize sokmayın. Eliniz cebinizdeyken dengenizi daha zor sağlarsınız ve düşerken tutunmanız zor olur.

Eğlenmeyelim mi ?

Kar yağdığında hepimizin eğlencesi kar fotoğrafı çekip sosyal medya hesaplarında paylaşmak oldu. Bundan hiç hoşlanmasam da karlı havalarda en güvenli eğlenme yolu bu. Eskiden olduğu gibi karton veya poşet alıp dik bir yokuştan kaymak ise başınıza bir şey geleceğinin kesin olduğunu gösterir. Güvenli ve dışarı kapalı bir site içinde değilseniz böyle hareketler yapmayın.selfie

Evinizde ve rahatınız yerindeyse keyfinize bakın. Camın önüne ekmek kırıntısı da bırakın, kuşlar da bizim gibi modern olduğunu sandığımız hayata alıştığı için doğal yaşam içgüdülerini kaybediyorlar, karınları aç olur belki.

Son olarak; panik yapmayın ve karın geçmesini bekleyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir