Plaza Merdivenlerinde Bizi Bekleyen Gizli Tehlike; Akıllı Telefonlar

Şu anda mrdivenlerden in.. düşüyorm :S:S

Akşam iş çıkışı asansör beklemeyip merdivenlerden inerken telefonunuzdan mesaj atıyor musunuz ? Şimdiye kadar hiç düşmediyseniz veya düşme tehlikesi geçirmediyseniz kendinizi şanslı sayabilirsiniz.

merdivenÇağımızın en büyük bağımlılığı bana göre akıllı telefonlar. Onlar olmadan yapamıyoruz. Ben de bu yazıyı şu anda akıllı telefonumdan yazıyorum. Artık o kadar hayatımızın parçası haline geldiler ki rutin işlerimizi yaparken telefonlarımızı kullanabilme yeteneğimiz de çok gelişti. Ancak hala tam olarak geliştiremediğimiz yönlerimiz var, örneğin merdivenlerden inerken mesaj atmak.

Bu yazıyı yazma fikri aklıma geldiğinde kendimce bir sosyal gözlem yapmaya karar verdim. Yaklaşık 1 aydır akşam iş çıkışı merdivenleri kullanıyorum ve basamaklar yerine telefonun ekranına bakanları gözlemlemeye çalışıyorum. Bu güne kadar her akşam mutlaka en az bir kişiyi mesaj atarak inerken gördüm. Henüz kimse düşmedi ancak sayabildiğim 6 kişi düşme tehlikesi geçirdi, 1 kişi telefonunu düşürdü. Özellikle kadınlar topuklu ayakkabıları ile bunu yapıyorlar, bir gün eminim biri düşecek.

Bu konuda uzun uzun yapılması gerekenlerden bahsetmeye gerek duymuyorum. Merdivenlerden inerken telefonunuzu kullanmayın demek yeterli olmalı bana göre. Şirketlerin de bina merdivenlerine bu konu ile ilgili uyarılar asmaları faydalı olabilir.

Bu arada yürürken telefon kamerası sayesinde önünüzü görmeye yarayan uygulamalar da var ancak mesaja odaklandığımız için işe yarayacağını düşünmüyorum.

“Plaza Merdivenlerinde Bizi Bekleyen Gizli Tehlike; Akıllı Telefonlar” için bir yanıt

  1. serife turkoglu avatarı
    serife turkoglu

    Bu yüzden şirketimizde çok uzun zamandır iş güvenliği uygulaması olarak merdivenlerden inerken veya çıkarken tırabzanları kullanmayı ilke edindik.
    ilk başta komik ve gereksiz gelebilir ancak bunu hayatın her alanında kullanmaya başlıyorsunuz ve pek çok küçük kazadan kurtuldugunuzu farkediyorsunuz. Siz de şirketinize böyle bir öneriyle gidebilirsiniz. Enazından farkındalık uyandırmıs olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir