Ana Sayfa İnceleme Şirketleri İş Güvenliği İçin İkna Etmek

Şirketleri İş Güvenliği İçin İkna Etmek

6 dakikalık okuma
614

Türkiye’de iş güvenliği alanında ilk düzenlemeler cumhuriyet döneminin çok öncesine, 1865 yılındaki Dilaver Paşa Nizamnamesi ile başlamaktadır. 1921 yılında, ülke savaştayken çıkarılan maden işçilerinin haklarına ilişkin kanun, o dönemde işçi sağlığına verilen veya verilmesi amaçlanan önemi ortaya koymaktadır. Bugün içinde bulunduğumuz tabloda, neredeyse tüm çalışma alanları -bence tartışmaya açık olan- iş güvenliği mevzuatı ile korunmaya alınmıştır. Peki bu kadar çok para odaklı olduğumuz dönemde yasalar gerçekten iş güvenliğinin önceliklerden biri halini alması için yeterli mi ?

Neden Şirketler İkna Edilmelidir ?

Bu yazı dizisinde, neden ikna edilmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağım kavram olan “şirket” kavramından bir birey olarak bahsetmek istiyorum. Bir şirketin dinamiklerini hepimiz az çok biliriz. Şirket, şirketi oluşturan tüm unsurların bir bütün olarak yansımasıdır. Bu nedenle “şirket” derken aslında onu bir insan gibi düşüneceğim.

Ülkemizde yasaların ne yazık ki hep bir koşulu vardır. Önce kesin bir ifade ile şartları belirler, sonra olabildiğince yoruma açık şekilde istisnai durumları belirtir. İş hukuku konusunda biraz tecrübeli olan şirketler o istisnaları kullanma konusunda hiç zorluk çekmezler. Şirketler para kazanmak için vardır. Herkesin para kazanmak istediği bir ortamda bir çok engel vardır ve şirketler bu engelleri aşmanın veya yanından dolaşmanın yolunu mutlaka bulurlar. Buldukları için onlar şirkettir.

İşte tam da bu nedenle şirketler iş güvenliği konusunda ikna edilmelidirler. Çünkü ikna edilmezlerse yanından dolaşmanın yolunu mutlaka bulacaklardır.

Büyük İş Güvenliği Masrafları

Tamamen para kazanma odaklı olan şirketler, iş güvenliği uygulamalarını masraf olarak görür. Kâr etmek için masraflar azaltılmalıdır. Onlara göre çalışılan plazalar, binilen lüks arabalar, pahalı motivasyon toplantıları asla masraf değildir ancak hiç bir işe yaramadan yıllarca orada duran bir yangın dolabı masraftır.

Bu şirketlere, bunların masraf olmadığını anlatmanın en hızlı yolu depoda çıkan küçük bir kıvılcımın, yangın dolabı olmadığı için söndürülemeyip tüm depoyu kül etmesidir ancak biz bunu tercih etmiyoruz. Daha güvenli ikna yolları olmalı. Sonuçta insanların çalışmak zorunda olduğu bir dönemdeyiz ve çalışmak için de şirketlere ihtiyacımız var.

Şirketleri İkna Etmenin Yolları

Şirketleri ikna etmenin bana göre iki yolu var ;

1- Kısa yoldan, ceza olarak ödeyecekleri paraları göstermek.

Bu her şirketi ikna edemez. Bazı şirketlerin iş güvenliği masrafları eğer harcarsa cezalardan çok daha fazladır. Bu şirketleri ceza ile korkutamazsınız. Tıpkı emniyet şeridinden giden lüks bir Mercedes gibi. Yakalanırsa ödeyeceği 300 liralık ceza onu hedefine daha hızlı ulaşmaktan alıkoyamaz.

2- Uzun sürede, yavaş yavaş algılarını değiştirerek ikna etmek.

Bu ne kadar uzun sürerse sürsün her şirkette işe yarar. Bu yöntemde vazgeçen genelde şirket değil, iş güvenliği profesyoneli olur. Ancak adım adım, planlı ve sistemli bir şekilde uygulandığında sonuçları en kalıcı ikna yolu budur.

5 bölüm olarak planladığım bu yazı dizisinin ikinci bölümünde şirketleri kısa yoldan ikna etme konusunu ele alacağım. Son yazı bittiğinde, şirket bize neden o yangın dolabının çalışmadığını sorar hale gelmiş olacak.

  • Şirketleri Kısa Yoldan İkna Etmek

    Bu yazıda neler var ?Cezalar Ne Kadar Caydırıcı Olabilir ?Yaptırımların Yetersiz KalmasıPa…
Daha Fazla Benzer Yazı
Load More In İnceleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Esnaf İşi Girişimcilik Macerası: Üretim

Bu yazıda neler var ?İstiridye Mantarı Yetişme KoşullarıÜretim BaşlıyorDikkat ! Düşük…