Yeni Linkedin Trendi “e-posta Bırakın Gönderelim”

Linkedin bildiğiniz gibi iş profesyonellerinin sosyal ağı ve bence doğru kullanıldığında “iş bulma” haricinde de bir çok faydası var. Ancak internet dünyasının her alanında olduğu gibi burada da kötü niyetli veya en azından iyi niyetli olmayan kişiler var. Bu kişilerin en bilinen türü belki de özel mesaj atarak tanışmak isteyen eski “yonja” müdavimleridir. Ancak son zamanlarda kullanıcılardan e-posta veya telefon numarası toplayan kişiler artmaya başladı.

Nasıl e-posta ve telefon numarası topluyorlar ?

Türkiye’de belli bir kesimin internet ortamının ne kadar tehlikeli olabileceğinin farkında olmadığını düşünüyorum. 90’larda birbirine fıkra ve komik hikayeleri forward eden, 2000’li yıllarda ise kendi çevresindeki insanları sosyal medyada da takip eden kişilerin bu tehlikeleri bilmesine doğal olarak imkan yok. Ayrıca internetin para eden yönleri hakkında da bir çok insanın bilgisi yok.

Linkedin, belki de böyle kişilerin oranının en çok olduğu sosyal ortam ve kötü niyetli kişiler için bulunmaz bir nimet.

Peki bu kişiler nasıl e-posta ve telefon numarası topluyor ? Çok basit, faydalı bir paylaşım yapmayı vaat ederek.

Bu örnekte de göreceğiniz gibi aslında Google’da basit bir arama ile çok daha iyi örneği bulunabilecek ve çoğunlukla belirli meslek gruplarına özel bazı örnek excel veya word dokümanlarını gönderileceği söyleyerek yorum olarak e-posta adresi bırakılması isteniyor. Muhtemelen gönderiliyor da çünkü gönderecekleri şey zaten bir çok yerde olan bir şey. Burada asıl amaç insanların e-posta adreslerini vermesi ve belirli meslek grubuna ait binlerce kişilik bir veri tabanı oluşması.

Bu örnekte henüz 8420 kişi yorum yapmış ve bakabildiğim son 100 kişinin tamamına yakını e-posta adresini paylaşmış.

Halbuki paylaşmak istediğiniz dosyayı bir google drive hesabına yükleyip linki herkese açık olarak paylaştığınızda isteyen herkes bu bilgilerden kişisel bilgilerini vermek zorunda kalmadan faydalanır.

Bir diğer örnek de iş ağı oluşturma amacıyla whatsapp grubu kurmak. Bu şekilde de binlerce kişinin GSM numaraları toplanıyor.

Not: Deneme amaçlı az kullandığım bir e-posta adresini böyle bir konuya yazdım, dosya gelmedi. Peki ne geldi ? O da aşağıda.

Neden e-posta topluyorlar ?

Yukarıda bir e-posta adresini paylaştığımı ancak hiç dosya gelmediğini yazdım. Dosya gelmeyen ve zaten az kullandığım için kimsenin bilmediği bu adresime bir süre sonra çeşitli firmaların veya grupların tanıtım mailleri ve reklamları gelmeye başladı. İşte tam da bunun için e-posta adreslerini topluyorlar. Reklam !!

Binlerce aktif e-posta adresi veya gsm numarası binlerce potansiyel müşteri demektir ve belki inanmayacaksınız ama internet dünyasında bu işin bir sektörü var. Çeşitli webmaster yani web sitesi yapım, yönetim işiyle ilgili forumlarda bu tür konular bulabilirsiniz.

10 bin adet güncel e-posta adresi 5 TL

Size 5 dakikada yapılacak excel vergi hesaplama tablosunu gönderen kişi, topladığı e-posta adreslerini kendisi veya bir başkası aracılığıyla bu tür forumlarda bir çok kişiye satabiliyor. 10 bin kişilik bir e-posta listesinin bir web sitesinin veri tabanına aktarılması yaklaşık 5 saniye sürüyor.

Gsm numaralarının piyasası ise biraz daha yüksektir ancak onun da müşterisi azdır. Neden telefonuma sürekli tanımadığım veya hiç ihtiyacım olmayan yerlerden, Alanya otellerinden, bahis firmalarından reklam mesajı geliyor diye düşünüyorsanız işte cevabı burada.

Nasıl engel olunur ?

Bu tür 5 liralık e-posta paketlerinin içinde yer almamak için öncelikle böyle “e-posta gönder sana excel tablosu göndereyim” diyen kişilere inanmayınız. Hatta neden işinize yaradığı halde böyle dosyaları kendiniz oluşturamıyorsunuz, bunu sorgulamanızda da fayda var.

Ayrıca Linkedin’de bu paylaşımı yapanları ifşa etmek, engellemek veya şikayet etmek de bu kişilerin azalmasına yarayabilir.

Gsm numaraları için de aynı şekilde binlerce kişinin görebileceği bir linkedin paylaşımına numaranızı yazmayın. Nasıl ki sokakta hiç tanımadığınız biri numaranızı istediğinde vermiyorsanız bu kişilere de vermeyin.

Bunları yapmadığım halde hem e-posta adresime hem gsm numarama sürekli reklam geliyor diyorsanız daha önce bu bilgilerinizi nerede kimlere verdiğinizi tekrar düşünün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir