Ana Sayfa Genel Yeni Nesil Bloglar: Bloglarda Endüstri 4.0 Devrimi

Yeni Nesil Bloglar: Bloglarda Endüstri 4.0 Devrimi

20 dakikalık okuma
678

İnternetin evlere girdiği günden itibaren bloglar hayatımızın içinde olmayı sürdürüyorlar. Gelecekte de bloglar internet dünyasındaki en önemli bilgi kaynağı olmaya devam edecekler. Elbette her blog doğru ve doyurucu bilgi veya fikir vermiyor ancak arama motorları “en” olan blogları bulma konusunda bize yardımcı oluyor.

İşte tam bu noktada yeni nesil blog kavramı devreye giriyor. Peki yeni nesil blog kavramı yani blogging 4.0 nedir ? Eskiden bloglar nasıldı ? Önce bunlara bir bakalım, daha sonra yeni nesil blog nasıl açılır konusuna değineceğim.

Nostalji

İlk bloggerlar

Bloglar için sosyal medya öncesi ve sosyal medya sonrası şeklinde iki zaman diliminden söz edebiliriz. Özellikle Facebook’un 2004 yılında kurulması ve 2010’lu yıllardan sonra artan kullanımını bir dönüm noktası kabul edebiliriz. Facebook’un olmadığı dönemlerde internet üzerinden sosyalleşmenin yolları sınırlıydı. Bir blog yazarı olarak yapabileceğiniz şeyler blog yazmak, arkadaşlarınıza yazdığınız bu blogdan bahsetmek, e-posta atmak ve yahoo, altavista gibi arama motorlarından sitenize ziyaretçi gelmesini beklemekle sınırlıydı. Dolayısıyla sadece içerik üretmek, yakın çevrenize haber vermek ve beklemek blog için yeterli olabiliyordu. Bu arada arama motorları arasında Google olmamasının nedeni Google’ın 1998 yılında kurulmuş olması ve 2000’lerin başlarına kadar sektörün lideri haline gelmemesidir. Yani 1999 yılında meşhur milenyum felaket senaryosu ile ilgili bir blog yazısı yazsanız tanımadığınız insanlara ulaştırabileceğiniz geniş bir sosyal ağ olmayacağı gibi arama motorlarından da çok az sayıda insana ulaşabilecektiniz. Zira o dönemde akıllı telefon diye bir alet hayatımızda yoktu ve herkes internete sınırlı zamanda bağlanıyordu.

Teknolojinin gelişmesi, artan “online” olma imkanları ve insanların bilgiye olan ihtiyacını karşılama süresindeki beklentinin düşmesi elbette bloglarda da bazı değişiklikleri gerektiriyordu. İşte yeni nesil blogların doğumu böyle oldu.

Yeni Nesil Blog Kavramı Nedir ?

Eğer bir blog yazarıysanız ve blog üzerinden pasif gelir elde etmek istiyorsanız tam olarak ekmek aslanın ağzında diyebiliriz. Bugün yaklaşık 250 milyon web sitesi ve 8 milyondan fazla blog var ve hepsi – çoğu diyelim 🙂 – en iyi olmak için uğraşıyor. İşte tam bu nedenle yeni nesil bloglar içerik üretimi konusunda online bir iş modeli olarak yönetilmek zorundalar. Yani 3-4 paragraf yazıp bıraktığınızda sitenize botlardan başka ziyaretçi gelmesi neredeyse mucize. Yani yazmaktan fazlasını yapmak ve tüm yaptıklarınızın birbiri ile bağlantılı olmasını sağlamak zorundasınız. Belki de bu nedenle yeni nesil bloglama işine Blogging 4.0 deniyor, endüstri 4.0’dan esinlenerek.

Yeni nesil bloglarda şunların olması gerekiyor ;

1- İçerik

2- Podcast yani sesli içerik

3- Sosyal medya bağlantıları

4- Video

5- Sosyal blog platform bağlantıları (Medium, Quora, LinkedIn)

Günümüzde bu özelliklere sahip olmayan bir blog kesinlikle gelir elde edemez. Eğer amacınız gelir elde etmek değilse elbette sadece içerik üretmek sizin için yeterlidir.

İçerik

Blogların temel taşı hala içerikleridir. Zaten içerik, yerini farklı bir şeye bıraktığında blog kavramı da yerini farklı bir kavrama bırakıyor. Ancak içerikler geçmişe göre biraz daha farklılaşmaya başladı. En belirgin fark, içerik uzunlukları.

Başarılı bir içeriğin uzun, özgün ve zengin yani örneklerle ve örnek bağlantılarla desteklenmiş olması gereklidir. Eskiden kısa bir içerik ile arama motorlarında ilk sıralarda yer almak mümkündü ancak o kısa ve kaliteli içeriklerden milyonlarca var. Arama motorları, aynı kalite ve uzunlukta iki içerikten daha eski olanı öne çıkardığı kesin bir gerçek. Bu nedenle içeriklerimiz uzun olmalı.

Sadece uzun içerik üretmek için aynı şeyleri tekrarlamak, anahtar kelimeleri anlam bütünlüğüne bakmadan cümle içinde kullanmak sizi asla istediğiniz noktaya getirmez. Bunun yerine okuyucunun bir problemini çözen bilgilendirici içerikler üretmek daha kolay başarıya ulaşmamızı sağlar.

Örneğin bu yazıda yeni nesil bloglar hakkında 200 kelimelik bilgi vererek de özgün bir yazı oluşturabilirdim ancak yazıyı okuyan kişi “ee yani nasıl olacak ?” diye sorduğunda yazı aslında hiç bir sorunu çözmemiş olacak ve ziyaretçinin tekrar siteye gelmesini zorlaştıracaktır. Ancak yeni nesil bloglar hakkında “nasıl ?” sorusuna cevap veren bir yazı, okuyucuya dolu dolu bilgi verecektir.

Bilgi dolu ve okuyucunun gerçekten işini gören bir yazı her zaman daha fazla yorum alır, daha fazla paylaşılır ve beğenilir. Bu da işte yeni nesil blogların yani blogging 4.0’ın ana fikridir. Yani kendi kendine yaşayan, gelişen, sosyalleşen bloglar.

Podcast Oluşturmak

Podcast, kısaca sesli içerik anlamına geliyor. Yani bu yazıyı okumak yerine benim sesimden dinlediğinizi düşünmenizi istiyorum.  Sesim güzel olmadığı için bloglarımda henüz podcast oluşturmuyorum 🙂

Podcast’ın bize ne faydası olur diye sorabilirsiniz. Bu yazıyı ne zaman okuyabileceğinizi düşünün. Sadece bilgisayar, tablet veya akıllı telefon kullanırken. Peki tüm gün araç süren birine nasıl ulaşacaksınız ? Boş vakitlerinde koşan biri yazınızı okumak için nasıl vakit ayıracak ? Peki çalışırken bilgisayar kullanamayan kişiler ? Yani yazının ulaşabildiği kişiler, ulaşamadığı ancak hedef kitlenin içindeki kişilere göre çok az olabilir. Çağımız, okumaya daha az vakit ayrılan bir hal almaya başladı ancak bilgiye ulaşmanın tek yolu da okumak değil.

İşte podcast tam olarak bu ihtiyacı karşılıyor. Bilgiye dinleyerek ulaşmak.

Sosyal Medya Bağlantıları

Blogların dönüm noktası olarak sosyal medyayı göstermiştim. Niş bloglarımdan birinde günde ortalama 200 kişinin okuduğu eski bir yazı bir anda günde 2 bin kişi tarafından okunur oldu. Ne kadar muhteşem değil mi ? Peki bu yazının durup dururken bu kadar büyük bir hit artışı yaşamasının nedeni nedir ? Merak edip baktığımda yazıyı facebook sayfamda arkadaşı bol olan birinin beğenip paylaştığı ve onun arkadaşları arasında da çok beğenildiğini gördüm. Yazı adeta bir beğeni zinciri içine girmiş ve belki günde 10 binlerce kişiye ulaşır hale gelmişti. İşte sosyal medya bu yüzden önemli.

“İçerik” bölümünde bahsettiğim gibi iyi içerik bizim en büyük silahımız.

İyi içerik → beğeni → paylaşım → daha çok kişiye ulaşmak → daha çok beğeni → daha çok paylaşım

Yeni nesil blogların özelliği tam olarak bu; yazdığınız iyi içerik sizden bağımsız olarak beğeniliyor, yayılıyor, paylaşılıyor, belki başka bloglarda yer veriliyor ve daha çok yayılıyor.

Sosyal medya veya kendinize özel bir e-posta grubu oluşturmanın en büyük avantajlarından birisi de yeni içeriği doğrudan bu kişilere ulaştırabilmeniz. Yazdığınız bir yazı, arama motorlarında yer edinene kadar kendi e-posta grubuna atacağınız bir e-posta veya bir facebook paylaşımı ile belki binlerce kişiye ulaşabilir, arama motorlarında daha hızlı yer edinebilir.

Sosyal medyanın, yayılma haricinde bir de arama motorlarına etkisi var. Öyle ki başta Google olmak üzere tüm arama motorları, sosyal medya platformlarını tarayıp algoritma içinde hesaplamalara dahil ediyorlar. Yani sosyal medyada 1 kez bile yer almayan bir içeriğin sesini duyurabilmesi çok zor.

Video

Youtube, Vine, Vimeo, Periscope gibi video platformlarının popülerliği günden güne arttıyor. Özellikle herkesin canlı yayın yapabilme imkanı yakalaması ile beraber internet kullanıcılarının çoğu günde en az 1-2 defa herhangi bir video platformu ile buluşuyor. Bu da bize içeriği pazarlamak için güzel bir pazar imkanı tanıyor.

Video üretmenin zor bir iş olduğunu düşünebilirsiniz. Haklısınız, video içerik üretmek gerçekten zor bir iştir. Ancak içeriğinizi video formatında bir video platformuna eklemek hiç zor değil. Sesli içeriğinizi yani Podcast’i video olarak yükleyebilir, içeriklerinizi sunum olarak düzenleyip yükleyebilir veya basit bir video çekerek yazınızı okuyabilirsiniz.

Video izleyicileri blog’umuza gelmiyorsa bizim onların ayağına gitmemiz gerekir.

Sosyal blog platform bağlantıları

Sadece blog yazıları veya daha doğru ifadeyle içerik üzerine oluşturulmuş sosyal platformlar var. Bunların başında Medium, Quora ve LinkedIn geliyor. Bu platformların en büyük avantajı, etiketleme mantığı ile hareket edip ilgili başka içeriklerden sizin içeriğinize yönlendirme yapabilmeleridir. Quora sadece İngilizce paylaşıma izin verse de Medium ve LinkedIn’de her dilde içerik bulmak mümkündür.

Bu platformların başka bir avantajı ise doğrudan blog konularınız ile ilgili topluluklara ulaşmanın çok kolay olmasıdır. Örneğin kendi niş bloglarımdan biri olan isgnedir.com’da yayınladığım iş güvenliği ile ilgili bir yazıyı 80 bin aboneli bir LinkedIn grubunda paylaşıp 80 bin potansiyel ziyaretçiye doğrudan ulaşabiliyorum. Gruba abone olan kişilerin tamamının iş güvenliği konusu ile ilgili olması yazıya olan ilgiyi büyük oranda arttırıyor.

Sonuç

Bir blog sahibi iseniz, blogunuzun kitaplığınızdaki bir kitaptan çok farklı olduğunu unutmayın. Yeni nesil bloglar yaşayan, diğer bloglarla konuşan, paylaşan ve büyüyen sistemlerdir. Bunların hepsini kendiniz de yapabilirsiniz ancak o zaman blog yazmak yerine blog pazarlamak konusuna yoğunlaşırsınız. Bu da bir blog yazarının üretkenliğini öldüren durumların başında gelir.

Ayrıca blogların devrimi derken kast ettiğim şey tıpkı akıllı cihazlar ve yapay zeka gibi kendi kendisini geliştiren bir ortamın oluşmasıdır. Bu ortamda bloglar açısından insana sadece içerik üretirken ve sistemi planlarken ihtiyaç olmalıdır. Yakın gelecekte içerik üretirken de insana ihtiyaç duymayan akıllı sistemler olacağına eminim ancak insan eli ile üretilmiş bir içeriğin önüne geçebilmeleri daha uzun süre alacak gibi.

Daha Fazla Benzer Yazı
  • Esnaf İşi Girişimcilik Macerası: Hayaller ve Planlama

    Her girişimci hayatının bir döneminde maaşlı olarak çalışmıştır. Ben maaş bordrosu almaya …
Load More In Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Evde Sucuk Yapımı

Bu yazıda neler var ?Sucuk MalzemeleriSucuk BaharatlarıSucuk KıymasıDiğer MalzemelerEvde S…